O czym powinien pomyśleć początkujący ogrodnik?


Notice: Undefined index: google-plus in /home/ib2000/ftp/stronaWWW/wp-content/plugins/social-pug/inc/functions-frontend.php on line 307

Kiedy masz do dyspozycji własny kawałek ogródka – prawdopodobnie chcesz aby był niepowtarzalny i jednocześnie nie wymagający dużego zaangażowania czasowego. Uprawa ogródka wymaga doświadczenia, dlatego na początek najlepiej wybrać rośliny, których hodowla nie będzie sprawiała problemów, a my będziemy mogli cieszyć się zielonym azylem. O czym powinien wiedzieć ogrodnik rozpoczynający swoją przegodę i jakie rośliny wybrać na początek?

Początkujący ogrodnik wchodząc do sklepu ogrodniczego może poczuć się zagubiony. Mnóstwo roślin, niezrozumiałe nazwy i zupełny brak orientacji w postępowaniu z tymi roślinami. Zanim cokolwiek wybierzesz weź pod uwagę rośliny rodzime, czyli takie, które bez większej interwencji poradzą sobie w naszym klimacie. Na początek nie wybieraj egzotycznych roślin, które być może ładnie wyglądają na zdjęciu, ale żeby ich uprawa była udana – trzeba wiedzy i doświadczenia w ogrodnictwie. Zanim jednak wybierzesz rośliny, co powinieneś wiedzieć i najpierw zrobić?

Plan poskutkuje schludnością

Sadzenie roślin bez żadnego planu nie skończy się dobrze. Zastanów się w którym miejscu chcesz posadzić rośliny wieloletnie, które będą miały swoje miejsce przez dłuższy czas i gdzie chcesz mieć rośliny kwitnące. Jeśli posadzisz rośliny bez ówczesnego zaplanowania, nie będziesz zadowolony z efektu – jedne rośliny mogą źle wpływać na drugie, ponadto, ogród zacznie sprawiać wrażenie dzikiej łąki zamiast przyjemnego zielonego zakątka.

Przygotuj stanowiska

W miejscach, w których planujesz posadzić rośliny przygotuj ziemię. Nie wystarczy spulchnić ziemi i zasadzić roślin – trzeba ją przekopać i usunąć chwasty. W przeciwnym wypadku korzenie chwastów zaczną bardzo szybko działać i mogą wyrosnąć szybciej niż zakiełkuje posadzona roślina.

Życiodajna woda

Pamiętaj o tym, że rośliny potrzebują wody. W normalnych warunkach, rośliny łatwe w uprawie powinny poradzić sobie z tym, co mają z deszczu. Jeśli jednak przyjdzie kilka dni suszy i upałów – pamiętaj o podlewaniu swoich roślin. Nie możesz także być zbyt nadgorliwy w tym względzie, bo gdy wody będzie zbyt dużo – rośliny mogą zacząć gnić. W czasie upałów ogród podlewaj wieczorem, czyli wtedy, kiedy nie ma już zbyt intensywnego słońca .

Jakie rośliny posadzić na początek przygody z ogrodem?

Wybór jest ogromny – warto podpytać bardziej doświadczone osoby. My na początek polecamy:

Bukszpan – rośnie powoli, jednak jest efektowny i zielony przez cały rok. Ma ładne, gęste liście przez co można go przycinać w kształty. Zadbany – będzie bardzo efektowny. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji a raz zasadzony, będzie pięknie wyglądał przez wiele lat. Po zimie trzeba usunąć przemarznięte gałęzie.

 

Pęcherznica kalinolistna – bardzo efektowny krzew ozdobny. Późną wiosną kwitną białymi kwiatami, które zmieniają się później w czerwone owoce. Roślina niezbyt wymagająca, odporna na suszę oraz mróz.

Migdałowiec – kolejny krzew ozdobny niezbyt wymagający. Migdałowiec zrzuca liście, jednak pięknie kwitnie. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, choć w żyznej glebie rośnie lepiej. Największy efekt krzewu widoczny jest wtedy, kiedy nie jest on posadzony w sąsiedztwie innych roślin.

Bratki – do ogrodu jak i na balkon. Bratki to rośliny dwuletnie, która charakteryzuje się pięknymi kwiatkami. Dobrze wyglądają w donicach, ale także na rabatach. Nie wymagają szczególnie żyznej gleby, wystarczy zwykłe ogrodowe podłoże, które jednak powinno być stale wilgotne.

Jakie plany macie lub już poczyniliście w związku z Waszym ogrodem?


Notice: Undefined index: google-plus in /home/ib2000/ftp/stronaWWW/wp-content/plugins/social-pug/inc/functions-frontend.php on line 307