Kostka brukowa głównym elementem dekoracyjnym otoczenia?
Na szczęście minęły już czasy, kiedy kostka brukowa kojarzyła się tylko z praktycznym wypełnieniem nawierzchni lub uroczym, ale z pewnością dziś nieużywanym tradycyjnym brukiem. Dzisiejsze wzornictwo oraz umiejętności aranżacyjne pozwalają stworzyć z kostki brukowej główny element dekoracyjny otoczenia. Jaki masz możliwości?
Krótka historia bruku
Bruk lub tzw. „kocie łby” stosowane były w Polsce do lat 50-tych ubiegłego wieku. Polegało na układaniu ręcznie z kamieni polnych nawierzchni. Bruk był bardzo trwały oraz tani w wykonaniu bo układany z miejscowego materiału, znalezionego przy drodze. Miał jednak sporo wad – trudno było poruszać się po nim z wózkiem lub jechać samochodem. Dziś wykorzystywany jest głównie podczas renowacji otoczenia zabytków, choć trudno o fachowca, który potrafiłby ułożyć „kocie łby” w sposób trwały. Można o spotkać w zabytkowych dzielnicach niektórych miast w Europie. Kocie łby z pewnością mają swój urok, jednak są zupełnie niepraktyczne. Na szczęście, dzięki współczesnemu wzornictwu i dziś można stworzyć bardzo podobny efekt. Kocie łby to dziś można zoabczyć nawet w największych miastach Europy. Traktowane s
Bruk jak podłoga w domu
Podczas remontu mieszkania, wielu z nas w dużym stopniu skupia się na wyborze odpowiedniej podłogi. Zwracamy uwagę na trwałość i oczywiście estetykę. Piękna podłoga w domu to podstawa aranżacji. Najlepsze meble i wymyślne kolory na ścianach nie pozwolą nam uzyskać dobrego efektu, jeśli podłoga będzie zaniedbana lub niedobrana pod kątem oświetlenia i zamysłu. Podobnie jest z otoczeniem domu. Kostka brukowa może być zarówno podstawą jak i głównym elementem dekoracyjnym otoczenia domu lub punktu usługowego np. restauracji.
Kostka brukowa niejedno ma imię
Bogate wzornictwo pozwala nam dziś zaaranżować zarówno przestrzeń w stylu vintage jak i tę bardzo nowoczesną i „graficzną”, która obecnie jest bardzo modna. Kotka brukowa w starym stylu doskonale pasuje do przestrzeni, którym daleko do współczesnego, dość surowego wzornictwa. Tu wiele zależy od wyobraźni, bo w końcu to my powinniśmy dobrze czuć się w naszym otoczeniu, dlatego wysmakowane łączenie stylów może przynieść niesamowity efekt. Dla stworzenia niepowtarzalnego klimatu dawnych lat, z powodzeniem można wykorzystać kostkę brukową „Stone”. Wszyscy fani kocich łbów dostaną doskonałą, wizualną imitację naturalnego kamienia, jednak bez wad wynikających z nierówności nawierzchni.
Kolejnym przykładem w „starym stylu” jest model „Flin Stone”. Jest to imitacja starego kamienia, doskonale komponującego się z zarówno z otoczeniem w starym stylu, jak i przekornie – nowoczesnym budownictwem. Kostka, ta szczególnie dobrze wygląda w połączeniu z budynkami w których zadbano o każdy szczegół.
Tarasy to doskonałe miejsce na odpoczynek. Szczególnie kiedy jest sporo miejsca do zagospodarowania, kostka brukowa może nadać otoczeniu niepowtarzalny klimat. Model „Artbruk” to szczególnie piękny wzór, pozwalający na odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi. Ciepła kolorystyka doskonale pasuje do klasycznej architektury. Daje poczucie bycia „jak u siebie w domu”.
Nowoczesna architektura dobrze współgra z przestrzenią i prostotą. Doskonały efekt przestrzenny i wizualny uzyskamy dzięki zastosowaniu kostki „System Holland” zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na monochromatyczność.
Kostka brukowa może być zarówno podstawą, nadająca przestrzeni pewne uporządkowanie jak i jego główną ozdoba. Wszystko zależy od kreatywności i umiejętności jej położenia.