Kostka brukowa niejedno ma imię

Kostka brukowa to wdzięczny materiał. Może wyglądać zachowawczo i po prostu schludnie, ale sposób ułożenia i zastosowania rodzaju kostki może także zachwycać. Jej prawidłowe ułożenie wymaga wiedzy i doświadczenia, a efekt zależy od kreatywności. Kostka brukowa może kompletnie zmienić postrzeganie otoczenia. I to nie tylko tego prywatnego, ale także publicznego.

Gdzie położyć kostkę brukową?

No cóż. Można właściwie wszędzie, gdzie zachodzi konieczność stworzenia utwardzonej powierzchni. Kostkę brukową stosuje się na placach, chodnikach, przed budynkami użyteczności publicznej, w parkach, na podjazdach, tarasach i w ogrodach. Jej zalet jest mnóstwo: kostka brukowa jest trwała, estetyczna, a szeroki wybór rodzajów kostki pozwala na dostosowanie jej do otoczenia i stworzenie jego niepowtarzalnego charakteru. Ponadto, kostka ma spore zdolności hydrofobowe, co zapobiega utrzymywaniu się wody na jej powierzchni. Nawierzchnia ułożona z tego materiału jest łatwa w utrzymaniu czystości oraz odporna na mrozy. Zaletą jest stosunek ceny do jakości oraz fakt, że nawet w przypadku uszkodzenia jednego elementu, dużo łatwiej go wymienić aniżeli w przypadku innych materiałów.

Czy kostka brukowa ma jakieś wady?

Nie ma materiałów idealnych. Wbrew pozorom, układanie kostki brukowej wymaga wiedzy i umiejętności. Podłoże musi być odpowiednio przygotowane, a grubość kostki dostosowana do przeznaczenia nawierzchni. Kostki powinny być ułożone w odpowiedni sposób a nawierzchnia zabezpieczona taka metodą, aby jak najdłużej zachowała trwałość i dobry wygląd. Układanie kostki to raczej nie jest praca dla amatora. Warto w tej materii zawierzyć profesjonalistom, co nie oznacza oczywiście, że nie można wyegzekwować własnych pomysłów, o ile są one możliwe do zrealizowania.

Jak kreować otoczenie z zastosowaniem kostki brukowej?

Kostka brukowa to nie jeden, nudny i szary model. Oczywiście, standardowe, bardzo klasyczne modele wciąż są stosowane, jednak jeśli tylko masz ochotę – możesz nieco dać ponieść się wyobraźni.

Styl otoczenia a kostka brukowa

Łączenie różnych stylów jest obecnie bardzo modne, jeśli jednak nie znasz podstawowych zasad oraz masz wątpliwości co do ostatecznego efektu – postaraj się dobrać kostkę do stylu w którym utrzymane jest całe otoczenie: budynek, ogród i ogrodzenie. Jeśli otoczenie utrzymane jest w stylu nowoczesnym i surowym, zastosowanie wymyślnych wzorów, kolorów i kształtów może zwyczajnie zepsuć całokształt. Nowoczesne otoczenie warto podkreślić np. poprzez zastosowanie graficznych, regularnych kształtów. Doskonale może sprawdzić się tu model System Holland, charakteryzujący się regularnym kształtem i dość wyraźną, ale nie krzykliwą kolorystyką. Ten model podkreśli charakter każdego nowoczesnego otoczenia.

Kostka System Holland

Dom drewniane lub domy w stylu wiejskim dają nam ogromne możliwości w w wyborze odpowiedniego modelu kostki brukowej. Można to nieco dać się ponieść nie tylko kształtom, ale także kolorom. Dobrze mogą tu pasować modele stylizowane poprzez postarzenie i wytarcia np. Flin Stone, który imituje efekt naturalnego kamienia. Ten model stosuje się nie tylko wokół domów, ale także w urokliwych uliczkach otoczonych starym budownictwem.

Flin Stone w kolorze postarzany brąz

kiedy zależy nam na przytulnym i swojskim otoczeniu, spokojnie możemy także zastosować kostkę o nieregularnych, pozornie przypadkowych kształtach. Dobrym miejscem na takie rozwiązanie mogą być ścieżki ogrodowe lub nawierzchnia wokół domu. Idealnym modelem może tu okazać się model Stone, który stworzy niepowtarzalny urok otoczenia.

Podczas wybierania kostki brukowej zwróć uwagę na przeznaczenie nawierzchni kostki z brukowej. Warto czerpać z doświadczeń ekspertów i słuchać ich uwag. Zawsze można przecież znaleźć rozwiązanie, które zadowoli, a jednocześnie będzie funkcjonalne.