Ogród zimowy – nowy sposób na relaks przez cały rok

Lato się jeszcze na dobre nie zaczęło, ale już cieszymy się urokami naszych przydomowych ogródków i balkonów. Jeśli tylko mamy okazje, uwielbiamy spędzać czas w otoczeniu zieleni. Coraz więcej z nas, chce podobnego relaksu przez cały rok. W jaki sposób możemy sobie to załatwić? Stworzyć ogród zimowy!

Dla kogo ogród zimowy?

Ogród zimowy może być doskonałym miejscem relaksu w chłodniejszych miesiącach roku. Przebywanie wśród zieleni, kiedy za szybą panuje mróz, to dla wielu z nas marzenie. Stworzenie ogrodu zimowego z pewnością wymaga nakładu pieniędzy oraz załatwienia formalności. Aby był funkcjonalny, a przebywanie w nim sprawiało przyjemność – powinien być przemyślany. Kiedy już w końcu stworzymy idealne miejsce zimowego wypoczynku, musimy pamiętać o tym, że rośliny wymagają troskliwej ręki i pasji do nich. W przeciwnym wypadku, może okazać się, że ogród zimowy jest kolejnym, niepotrzebny pomieszczeniem w domu, na które wydaliśmy niemało pieniędzy.

Jaką funkcję praktyczną może mieć ogród zimowy?

Ogród zimowy może spełniać wiele funkcji. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Może być doskonałym miejscem na jadalnie, gdzie spotyka się cała rodzina, może spełniać funkcje gabinetu lub po prostu – być miejscem wypoczynku z kanapą i barkiem. Jeśli ogród zimowy zostanie dobrze zaprojektowany, jego funkcje mogą zmieniać się w zależności od czasu i upodobań.

Gdzie najlepiej postawić ogród zimowy?

Nie zawsze możemy w tej materii przebierać, jednak z pewnością nie powinna być to strona północna, gdzie jest tam zbyt mało słońca. Strona południowa jest bardzo nasłoneczniona, co latem może stanowić problem. Wydaje się, że idealną stroną jest strona wschodnia lub zachodnia. Trzeba pamiętać jednak, że ogród zimowy wymaga ochrony i zacienienia. Letnie słonce może spowodować, że w pomieszczeniu trudno będzie wytrzymać. Aby ogród zimowy spełniał swoja funkcję od początku do końca, powinien być ogrzewany. Ogród zimowy, w którym temperatura zimą spada poniżej 10 lub 15 stopni nie będzie dobrym miejscem ani dla większości roślin, ani dla ludzi.

Skąd wzięły się ogrody zimowe?

Przez ostatnie lata zapomniane, lecz ogrody zimowe z pewnością nie są współczesnym pomysłem. W europie pojawiały się na dworach. Ich inna nazwa to oranżerie – od owoców cytrusowych, które niegdyś przechowywano w nich zimą. Kiedyś był przywilej wyłącznie arystokracji, bo ogrody zimowe stawiany były wyłącznie w pałacach. Dziś coraz częściej można je zobaczyć w domach jednorodzinnych.

Na co warto zwrócić uwagę?

Ogród zimowy ma być doskonałym miejscem na relaks. Warto pomyśleć nie tylko o gatunkach roślin, które chcielibyśmy mieć, ale także o aranżacji całego wnętrza. Oranżeria, z założenia powinna być pomieszczeniem jasnym w ciągu dnia. Warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, bo wieczorem zimą szybko zapada zmrok. Kolejna sprawa, to meble oraz podłoga. Elementy, które wybierzesz, będą decydowały o tym, jaki charakter ostatecznie będzie miało to pomieszczenie.

Inspiracje!