Remont mieszkania latem czy zimą?

Panuje ogólne przekonanie, że remonty przeprowadza się tylko latem. Coraz więcej osób przekonuje się, że zima może być równie dobrym, a w niektórych wypadkach nawet lepszym czasem na odświeżenie mieszkania, a nawet gruntowne prace. Pomysł ten niektórym może wydawać się dziwny i kompletnie niezgodny z powszechną wiedzą.

O ile prace remontowe w plenerze raczej trzeba wykonywać latem to remont mieszkania może zaplanować również zimą. Kiedy właściwe lepiej go przeprowadzić? Wiele zależy od rodzaju prac i naszych priorytetów.

Remont z ekipą remontową

O ile jesteś złotą rączką i wszystko potrafisz zrobić sam – ta kwestia Cię nie dotyczy. Nie oszukujmy się jednak. Niewiele z nas potrafi przeprowadzić wszystkie prace remontowe samodzielnie i to niektórych zadań najczęściej potrzebni są fachowcy. Latem firmy remontowe mają mnóstwo pracy. O ile nie zaplanowałeś wszystkiego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, może być trudno znaleźć dobrych fachowców. Zimą natomiast, łatwiej będzie Ci znaleźć właściwych fachowców, dostosować termin i negocjować cenę.

Sytuacja rodzinna

Jeśli nie jesteś jeszcze szczęśliwym mężem i ojcem, remont zimą może być korzystniejszy dla Ciebie. Latem wyjedziesz na wakacje, a zimą załatwisz odnowienie mieszkania. Dla rodzin z dziećmi, może to być jednak pewien kłopot. Więcej osób kręcących się po domu, nieprzyjemne zapachy to niekoniecznie dobre środowisko dla dzieci. Czasem lepiej wysłać rodzinę na wakacje, a samemu zająć się remontowaniem.

Temperatura i wilgotność powietrza

Częstym argumentem za remontem w lato jest kwestia schnięcia zapraw, klejów, gipsu i farb. Pamiętaj o tym, że nie jesteś w stanie przewidzieć pogody i kiedy trafisz na wilgotny i deszczowy okres – schnięcie materiałów będzie trwało znacznie dłużej. Późną jesienią i zimą zawsze możesz podkręcić grzejnik i proces wysychania będzie trwał znacznie krócej, a materiały szybciej i lepiej będą się wiązały. Zrezygnuj z remontu wczesną wiosną i wczesną jesienią. W tym czasie często jest wilgotno i deszczowo, a nie zawsze będziesz mógł odkręcić ogrzewanie.

Ceny materiałów

Lato to podobno czas promocji na materiały budowlane i remontowe. Takie wrażenie można odnieść oglądając reklamy lub bilbordy. Najczęściej jest to jednak złudne. Pamiętaj, że jesień i zima to doskonały czas na kupowanie materiałów remontowych. Nierzadko sklepy chcą „wypchnąć’ starą ofertę aby zrobić miejsce na nową. Jesień i zima to zdecydowanie lepszy czas na zakupy farb, tapet, zapraw i gipsów.

Czas na odpoczynek

Lato to czas, kiedy jesteśmy bardziej aktywni. Więcej czas spędzamy na zewnątrz, chętniej wyjeżdżamy nawet na weekendowe wycieczki i spotykamy się z ludźmi. Dla wielu z nas utrata kilku tygodni ciepłego okresu w roku oraz okazji do odpoczynku może być trudna do odrobienia przez cały rok. Może jednak lepiej zaplanować remont mieszkania zimą, a lato wykorzystać na przyjemniejsze spędzanie czasu?

Jak widać, decyzja o zaplanowaniu remontu w dużej mierze zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Jedno można powiedzieć na pewno: remont zimą, wbrew powszechnej opinii, można z powodzeniem przeprowadzić. Przekonali się już o tym Ci, którzy spróbowali.