Jak tworzyć atmosferę w mieszkaniu?

Urządzanie wnętrz nie jest ulubionym zajęciem każdej osoby, która staje przed takim zadaniem. Część z nas woli zwyczajnie powierzyć tą sprawę profesjonaliście – i słusznie, bo nie wszyscy mamy poziom estetyki na tym samym poziomie. Jeśli jednak decydujecie się na samodzielne urządzanie wnętrz – warto przemyśleć niektóre elementy, które wpływają na niepowtarzalny klimat w mieszkaniu. Co to takiego?

Każdy z nas czuje się dobrze w innym typie wnętrza. Jedni wola urokliwe i ciepłe drewno, inni – zimną biel. Każdy z nas jednak, lubi domową atmosferę, która daje poczucie bezpieczeństwa. Kolory ścian, rodzaj podłóg i umeblowanie oczywiście mają ogromne znaczenie. Bardzo ważne jednak, okazują się dodatki i wykończenia. Na co warto zwrócić uwagę?

Rośliny

Wiele z nas twierdzi, że nie potrafi zajmować się kwiatami. To prawda, że nie każdy ma tzw. rękę do roślin, jednak ich posiadanie nie musi wiązać się z regularną pielęgnacją. Istnieją przecież rośliny doniczkowe, które z powodzeniem możemy trzymać w domu, nie poświęcając im szczególnej uwagi. Rośliny, a szczególnie kwiaty mogą dodać niepowtarzalnego klimatu każdemu wnętrzu. Jeśli zdecydowanie nie jesteś zwolennikiem kwiatów doniczkowych – spróbuj zadbać o te cięte. Jest to większy wydatek i trzeba pamiętać o tym, żeby kwiaty zawsze wyglądały świeżo, jednak jest to znacznie łatwiejsza droga. Rośliny kwitnące mają swój szczególny urok i dodają wnętrzom koloru oraz charakteru.

Dodatki

Każdy z nas ma w swoim domu wazony, doniczki, pojemniki na przyprawy lub świeczniki. Niestety, najczęściej jest to to zestawienie przypadkowych rzeczy, które nijak współgrają z wnętrzem. Dodatki, takie jak wazony lub elementy wyposażenia kuchennego pomogą stworzyć klimat w najbardziej surowym wnętrzu. Jeśli pomieszczenie utrzymane jest w jednolitej kolorystyce – dodatki to świetny sposób na przełamanie nudy. Dobieraj je według koloru i określonego stylu. Całość nabierze wtedy oryginalnego, ale i spójnego charakteru.

Ogień w domu

Nie ma chyba nic przytulniejszego i tworzącego niepowtarzalną atmosferę, jak trzaskający ogień w kominku. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na taki luksus. Na szczęście – mamy alternatywę. Po pierwsze: przytulną atmosferę możemy stworzyć dzięki świecom ustawionym w odpowiednich miejscach w pomieszczeniu. Przy czym pamiętaj tu o względach bezpieczeństwa i nie ustawiaj świeczek w pobliżu łatwopalnych elementów. Koleją alternatywą są tzw. biokominki. Ich wybór jest obecnie ogromny. Możemy zainwestować w większy i droższy kominek, który może zostać wkomponowany w ścianę i imitować prawdziwe, domowe palenisko lub mały, wolnostojący biokominek, który możesz ustawiać w dowolnym miejscu i tworzyć atmosferę akurat tam, gdzie obecnie przebywasz. Biokominki przy tym są bardzo bezpieczne. Ich niewątpliwą zaletą są różne możliwości aranżacyjne, co powoduje, że odpowiednio dobrane, będą pasowały do każdego wnętrza.

Oświetlenie

Rodzaj światła, odpowiednie lampy, karnisze i żyrandole to chyba najważniejszy element tworzący atmosferę wnętrza. Przede wszystkim, musisz zastanowić się nad punktami świetlnymi w swoim domu lub powierzyć tę sprawę profesjonaliście. Jeśli będziesz już wiedział, w którym miejscu rozmieścisz lampy, możesz pomyśleć o ich rodzaju. Niepozornie, lampa może okazać się nie tylko elementem tworzącym atmosferę, ale najważniejszą częścią dekoracyjną. Wybór lamp jest tak ogromny, że z pewnością wybierzesz coś, co będzie cieszyło oczy przez lata.

Wszystko zależy od Twoich upodobań i osobistych preferencji. Powyższe elementy, są jedynie wskazaniem, o czym warto pamiętać podczas tworzenia w w mieszkaniu niepowtarzalnego i indywidualnego klimatu.