Jak dobierać kolory w mieszkaniu?

Kolory jakimi się otaczamy mają znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Ważne są nie tylko upodobania, ale i pewna harmonia oraz oddziaływanie poszczególnych kolorów na psychikę oraz wygląd wnętrza. Czy istnieją jakieś zasady dotyczące dobierania kolorów w mieszkaniu? Istnieją, jednak przede wszystkim pamiętaj o tym, że to Twoja przestrzeń i Twoje samopoczucie jest najważniejsze.

Kolory a przestrzeń

Zacznijmy od kolorów ścian. W tym aspekcie obowiązuje prosta zasada: im jaśniejsza barwa, tym optycznie większe pomieszczenie. W niewielkich pokojach nie ma sensu stosować mocnych i ciemnych barw, bo to sprawi, że będzie ono wydawało się mniejsze i bardziej klaustrofobiczne niż jest w rzeczywistości. Małe pomieszczenia najlepiej malować w jasnych barwach o satynowym wykończeniu. Dobierając kolory pamiętaj także o nasłonecznieniu pomieszczenia i usytuowaniu względem stron świata. Pokoje wychodzące na północ zwykle są ciemniejsze, bo właściwie nigdy nie ma tam słońca. Wtedy warto zastosować jasne, ale ciepłe kolory. Pomieszczenia wychodzące na wschód lub zachód są zdecydowanie lepiej nasłonecznione, dlatego tu można zastosować chłodniejsze kolory: czystą biel lub jasną szarość. Jeśli lubisz intensywne barwy – nie bój się ich, ale pamiętaj o umiarze. Nasycona żółć, zieleń lub czerwień nie powinna znaleźć się na wszystkich ścianach, bo sprawi, że pomieszczenie będzie zbyt krzykliwe i trudno będzie z nim przebywać na dłuższą metę. Stonowana baza wnętrza, czyli kolory ścian, podłóg i sufitów daje nam duże możliwości do wprowadzenia koloru w meblach i dodatkach.

Moc w dodatkach

O ile kolory ścian często planujemy wcześniej i bardziej zastanawiamy się nad ogólnym nastrojem wnętrza, o tyle dodatki dość często są składowiskiem przypadkowych rzeczy. A to błąd, bo to w dodatkach tkwi moc i wystarczy pewna konsekwencja, aby uzyskać niesamowity efekt. Czasem popełniamy błąd, skupiając się na tym, aby dodatki były w tej samej tonacji kolorystycznej. Wtedy może okazać się, że jest zwyczajnie nudno. Wśród ścian i mebli w szarej, chłodnej tonacji dobrze postawić na dodatki o mocniejszej, ciepłej barwie i na odwrót – beże, odcienie écru dobrze będą współgrały np. z mocnym, chłodnym błękitem lub fioletem. Niezwykły efekt może dać także zastosowanie dodatków w odcieniu neonowego różu, żółci lub zieleni. Tutaj jednak z pewnością trzeba zachować umiar i umiejętnie tworzyć charakter wnętrza. Pamiętaj, że jest mnóstwo rzeczy, które mogą ożywić Twój pokój i niekoniecznie muszą być to rzeczy nowe lub drogie. Czasem wystarczy kompozycja ze świeczek, poszewka na poduszki w żywym kolorze lub osłonki na doniczki.

Zaplanuj od początku do końca

Jeśli planujesz remont – zrób to od początku do końca. Zastanów się w jakich barwach odpoczywasz i spróbuj to sobie wizualizować. To, że obecnie modne są ascetyczne, chłodne wnętrza nie oznacza, że tylko takie są gustowne. Jeśli lubisz ciepłe odcienie i klasyczne przytulne pomieszczenia, to idź tą właśnie drogą. Najważniejsze, to odnaleźć swój styl jednocześnie podążając za swoim komfortem. Jeśli trudno jest Ci wyobrazić sobie zestawienie kolorów, które Ci się podobają, próbuj przykładać jedne przedmioty do drugich i sprawdzać czy do siebie pasują. Powodzenia w urządzaniu Twojego wnętrza!

Inspiracje!

A post shared by ТКАНИ ОБОИ (@decortier) on