Styl secesyjny w architekturze i wnętrzach
Secesja to jeden z najbardziej interesujących stylów w sztuce i w architekturze. Kamienice budowane w stylu secesyjnym do dziś wzbudzają zachwyt, a elementy dekoracji wnętrz wciąż znajdują w nich swoje miejsce pomimo ogólnej mody na minimalizm. Choć okres secesyjny w architekturze nie trwał długo, znacznie zmienił pojmowanie architektury i podejścia do sztuki w budownictwie. Jakie są cechy nurtu secesyjnego, jej najbardziej popularne budowle i w jaki sposób wykorzystać ten styl we wnętrzach?
Cechy stylu
Secesja rozwijała się pomiędzy rokiem 1890 a 1925, przy czym największy rozkwit przypadł na pierwsze dziesięciolecie XX wieku. W Polsce ten nurt przyjął się znacznie szybciej niż w całej europie, ale także szybciej zaczęto się od niego odwracać. Styl miał swój początek we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie styl propagował ruch artystyczny Arts and Crafts.
Z założenia styl secesyjny miał odcinać się od naśladownictwa poprzednich epok i wytworzyć zupełnie nowy styl. Nieco inaczej zaczęto postrzegać estetykę i piękno, które próbowano propagować w codzienności. Sztuka miała być codzienna – miała występować w domach i na ulicach. Konstrukcje pozostawiono inżynierom – projektowanie wyglądu budynku miało być wizją artysty. Dbanie o każdy detal, bogate wzornictwo zaczęło być w końcu krytykowane nie tylko ze względu na kosztowność. Wielu w pewnym momencie twierdziło, że wszystkiego jest zbyt dużo i przepych zaczyna być groteskowy i kiczowaty. Detali było bardzo dużo i wszystkie dopracowane w każdym calu. To zaczynało przeszkadzać krytykom.
Styl secesyjny w architekturze cechuje się wyszukaną kompozycją i umiłowanie asymetrii. Szczególnie duże zamiłowanie wykazywano w stosunku do bogatej ornamentyki: motywów roślinnych, zwierzęcych, pokazywania kobiecego ciała, a w niektórych kierunkach motywów zaczerpniętych ze sztuki japońskiej. Linia w tej sztuce jest płynna a motywy wyolbrzymione. Do prac włączano szkło. Do dziś styl można w architekturze oraz elementach wyposażenia wnętrz np. meblach tamtego okresu. Największym przedstawicielem nurtu secesyjnego jest Antonio Gaudi, którego budynki możemy do dziś podziwiać w Barcelonie. Największą zaletą stylu jest to, że w każdym miejscu gdzie został zastosowany, nieco różni się od siebie a wpływy widoczne są w rodzajach ornamentów.
Styl secesyjny we wnętrzach
Podobnie jak w architekturze, styl secesyjny we wnętrzach charakteryzuje się bogatą ornamentyką z motywami zwierzęcymi, roślinnymi z płynną, giętka i delikatną linią. Kolory są jasne i delikatne – odcienie bieli i pastele. Typowo secesyjne wnętrza powinny tworzyć spójną całość. Motywy roślinne i asymetria widoczne są także w kształtach mebli, schodów czy nawet zastawy stołowej. Całość jest płynna, bez ustalonego schematu, pod niektórymi względami przypomina fale lub chmury. W dekoracji wnętrz używano szkła i metalu – najczęściej w postaci witraży.
Styl secesyjny współcześnie
Secesja powraca szczególnie w dekorowaniu wnętrz. Obecnie jest nieco oszczędniej stosowana i zachwyca w połączeniu ze nowoczesnym designem. Choć przez długi czas świat był „obrażony” na styl secesyjny, dziś odradza się w wielkim stylu w detalach i formie. I co najważniejsze – nie tylko w sztuce, architekturze i dekoracji wnętrz, ale także np. w modzie i przemyśle jubilerskim.
Inspiracje i przykłady
Secesyjny dom – secesyjne ogrodzenie
Architektura secesyjna w Barcelonie – Antonio Gaudi
Wnętrze restauracji w stylu secesyjnym
Secesyjne wnętrze
https://blog.lofty.com/top-10/9-things-you-need-to-know-about-art-nouveau/
http://hagerhome.pl/art-nouveau-czyli-styl-secesyjny-we-wnetrzach/