Czarne ogrodzenia – czy ten trend przyjmie się także u nas?

Niezależnie od panującej mody i najgorętszych trendów, nasze ogrodzenie zawsze wygląda dobrze, kiedy dopasowane jest do stylu w jakim został wybudowany dom. Niektóre z pomysłów jednak, mogą przyjąć się w niemal każdym stylu. To kolor. Jedynie słuszny, lubiany przez wielu, czyli czarny! Czy ten trend stałe zagości także wokół polskich domów?

Zalety czarnych ogrodzeń

Ogrodzenie w kolorze czarnym z pewnością ma sporo zalet.

  • Czarny bardzo ładnie komponuje się z kolorami natury. Wiosenna, intensywna zieleń; letnia głęboka zieleń i mnogość kwiatów lub jesienne purpury i żółcie doskonale będą współgrały z intensywną czernią.
  • Kolejna korzyść dotyczy już funkcjonalności ogrodzenia. Czarny, gęsty płot lub ścianka to dobry sposób na ochronę przed słońcem, szczególnie w tych miejscach, które przeznaczone są na popołudniowy odpoczynek.
  • Czarne ogrodzenie może być efektownym ratunkiem dla tych osób, które nie lubią uprawiać ogrodnictwa i wszystko na co mogą się zdobyć, to skoszenie trawy. W tej sytuacji, efektowne, czarne ogrodzenie w połączeniu z dopasowaną, prostą nawierzchnią zbuduje cały efekt ogrodu.
  • Ogrodzenie w kolorze czarnym można dopasować do domu niemal w każdym stylu. Czerń pozostaje czernią, ale operujemy rodzajem materiału i wykonania: najczęściej drewnem, metalem lub gotowym panelem.

Wady czarnych ogrodzeń:

  • Czerń wymaga pielęgnacji i uwagi, szczególnie ta na drewnie. Czarna farba może szybko wypłowieć, szczególnie podczas silnego słońca, dlatego może wymagać częstego malowania.
  • Intensywna czerń może dodawać przestrzeni nieco ciemny i mroczny charakter, dlatego ważne, aby używana była w odpowiednio nasłonecznionych miejscach.
  • Czarne ogrodzenie, wyglądające efektownie potrzebuje dobrego wyczucia estetyki lub fachowej porady.
  • Czerń, jako ciemna barwa odbiera optycznie przestrzeń. Może nie być dobrym rozwiązaniem dla osób, które dobrze czują się na otwartych obszarach, pełnych słońca.

Skąd bierze się popularność czarnych ogrodzeń?

Czerń od zawsze kojarzy się z prostotą i elegancją. I w tym przypadku, wydaje się, że popularność czerni wynika właśnie z tych względów. Czarne ogrodzenia doskonale komponują się z szarością, zielenią, bielą. Im bardziej jednolita kolorystyka np. czerń, zieleń i biel, tym lepszy efekt wizualny. Z drugiej strony jednak, czerń dodaje pewnego rodzaju stałości, dlatego nawet niezbyt przemyślana przestrzeń ogrodowa będzie dobrze wyglądała z jej połączeniem. Dzięki czarnemu i gęsto ustawionemu ogrodzeniu zyskujemy intymną przestrzeń, która sprawdzi się podczas wypoczynku i spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Czarne ogrodzenia w Polsce

W Polsce często widzimy czarne ogrodzenia, jednak najczęściej są to metalowe przęsła, dość rzadko rozstawione, przez co czerń rozprasza się w przestrzeni. Czarnych, wysokich i gęsto ustawionych ogrodzeń nie widuje się jeszcze zbyt wiele, jednak wydaje się, że to kwestia czasu. Polacy upodobali sobie czernie i szarości we wnętrzach, zatem do czerni w przestrzeni ogrodowej już całkiem blisko.

Inspiracje

A photo posted by ASCHER (@ascher_smith) on

Prosto i stylowo. Czarne ogrodzenie, trochę zieleni i jasne wyposażenie służące wypoczynkowi. Taka przestrzeń może być idealnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących prostotę.

Nasza realizacja. Ogrodzenie jest czarne, stylowe, ale jednocześnie nie odbiera optycznie przestrzeni. Elegancko i nowocześnie.

https://www.instagram.com/p/BHwQbmnhxIV/?tagged=blackfence

#upcycled #pallet #blackfence #garden

A photo posted by EmmaS (@ejs_2602_em) on

Czerń w stylu retro. Sposób na zaaranżowanie przestrzeni wokół domu wybudowanym w starym stylu.

Dowód na to, że czerń sprawdzi się nie tylko w minimalistycznej przestrzeni, ale także w artystycznym, ogrodowym nieładzie.