Jak wybrać kolor elewacji domu?

Piękne wnętrze przy niezbyt efektownej elewacji wydaje się być niewystarczające. Ładny, współgrający z otoczeniem dom z zewnątrz sprawia, że chce się do niego wracać. Wybór koloru elewacji nie jest łatwy – jednocześnie jest też bardzo ważny, bo elewacja oprócz tego, że powinna wyglądać, musi spełniać także określone funkcje. Czym się kierować wybierając kolor elewacji?

Pomyśl o klimacie

W naszej szerokości geograficznej dość ciężko o jednoznaczne określenie „pogody”. Mamy w końcu cztery pory roku. Weź jednak pod uwagę otoczenie roślinne. Jeśli wokół domu zieleń jest przez cały rok (krzewy lub las iglasty w pobliżu), weź pod uwagę jasny i zimny kolor. Jeśli otoczenie jest „puste”, brakuje tam zieleni nawet latem – być może odpowiedniejszy będzie ciepły kolor. W niektórych regionach świata, np. w Australii kolor elewacji dobiera się pod klimat. Ponieważ jest tam dużo słońca, zimne kolory domów mają „chłodzić” podczas upalnych dni. Zastanów się więc, jaki efekt chcesz uzyskać.

Przetestuj kolory

Próbniki kolorów nie oddają efektu końcowego. Pomaluj próbnie nieco większą powierzchnię wybranym odcieniem i obserwuj w ciągu dnia. Zobaczysz, że znacznie różnią się w momencie kiedy mają okazję współgrać z otoczeniem. Wybierz kilka odcieni i testuj je w ten sposób przez kilka dni. To pozwoli Ci podjąć decyzję.

Zasada trzech odcieni

Kolor elewacji nie powinien składać się wyłącznie z jednego odcienia. Schemat kolorystyczny powinien składać się z trzech różnych części: koloru pola (dominującego), koloru akcentującego (drzwi, żaluzje) oraz koloru wykończenia (balustrady, obramowanie drzwi itd.). Kolor wykończenia powinien kontrastować z kolorem pola. Jeśli decydujesz się na jasną elewację – kolory wykończenia powinny być mocniejsze.

Weź pod uwagę kolor dachu

A właściwie nie tylko kolor, ale także materiał. Błyszczące dachówki zawsze bardziej wydobywają intensywność barwy w słońcu niż matowe materiały. Jeśli dachówka jest tradycyjna np. w kolorze ceglastym, przemyśl kolor elewacji. Zbyt mocny kolor będzie raził i sprawiał wrażenie kiczu.

Zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać

Wygląd naszego domu z zewnątrz, w przeciwieństwie do wnętrz nie jest przeznaczony tylko dla domowników. Twój dom będzie oceniany przez przechodniów i sąsiadów. Pomyśl o tym pod kątem swojej osobowości. Czy chcesz żeby się wyróżniał czy raczej wtopił w panujące otoczenie? Ostateczny efekt będzie ważniejszy niż myślisz.

Otoczenie

Weź pod uwagę całość otoczenia – położenie ogrodu (i także upodobania w tym względzie), ogrodzenie, które jest lub które masz zamiar dopiero wybrać, położenie domu względem stron świata oraz sąsiedztwo. Nawet jeśli lubisz mocne kolory lub akcenty, kolor elewacji powinien współgrać z otoczeniem.

Jeśli trudno Ci wybrać – postaw na bezpieczne barwy

Jeśli nie masz głowy do kolorów i chcesz, żeby po prostu było estetycznie – postaw na bezpieczne barwy. Beż, biel, szarość – one zawsze się sprawdzają. Jeśli nie masz wyczulonego zmysłu estetycznego i wyobraźni przestrzennej – albo zostaw wybór koloru zaufanym fachowcom, albo wybierz bezpieczne barwy, które lubisz.

W tym wszystkim pamiętaj także, że wybór koloru elewacji jest wyborem na długie lata. Nie ma tu miejsca na złe decyzje.

Chłodne kolory latem wyglądają pięknie

Jasny, stonowany, ciepły róż jest bezpiecznym kolorem, który długo będzie wyglądał dobrze

Nowocześnie, ale i ciepło

| sunset and warm tones in Marmion |

A post shared by Ravlich & Clent Constructions (@ravlichandclent) on